Arjeplogs Ridklubbs Nyheter

Tack för ännu en termin

Ännu en fantastiskt trevlig termin har tagit slut. Sommarlovet har börjar och till helgen får våra hästar åka på bete. Vi vill passa på att tacka alla för det fantastiska samarbetet under denna termin, som har resulterat i att vi har kunnat bedriva verksamheten någorlunda normalt. Nu hoppas vi på att höstterminen ska kunna tillåta…

Nyhetsbrev

I slutet av förra veckan gick Arjeplogs Ridklubbs femte nyhetsbrev ut till våra medlemmar. Våra nyhetsbrev fylls av information från ridskolan och verksamheten. Det som är aktuellt just nu, det som kan vara viktigt för våra medlemmar och/eller vårdnadshavare till medlemmarna att veta, om vi har några kommande aktiviteter och mycket mera gott och blandat!…

Du behövs!

Arjeplogs Ridklubb är en ideell förening och det är de ideella insatserna som gör att vi kan hålla de priser vi har på ridlektioner, uppstallning, anläggningskort osv. Det behövs alltid nya krafter som är beredda att hjälpa till för att vi ska få en väl fungerande verksamhet. Är du själv intresserad eller har förslag på någon…

Nya regler

Arjeplogs Ridklubbs styrelse följer noga utvecklingen med anledning av smittläget, där det händer mycket och läget förändras fort. Hur situationen påverkar verksamheten utvärderas kontinuerligt. Vi följer de rekommendationer och råd som kommer från myndigheterna. Men förändringar kan komma snabbt, och alla måste ta eget ansvar för att hindra smittspridning.  I enlighet med den nya svenska…

Ett ledsamt farväl

Vi har i helgen tyvärr behövt säga farväl till vår gamla trotjänare Baloo. Baloo har i höst varit halt, och vi fick efter en lång behandlingsperiod och flera veterinärbesök beskedet att den skadan han hade inte kunde att gå att bota. Detta innebar, ledsamt nog, att Baloo har få vandra vidare till de evigt gröna…

Nya allmänna råd för Norrbottens län

Med anledning av ökad smittspridning inför Folkhälsomyndigheten nya allmänna råd, från den 10 november, för alla som vistas i Norrbottens län. Om möjligt:• avstå att ha fysisk kontakt med andra personer än de man bor tillsammans med.• undvik att arrangera eller delta i en fest eller liknande socialt umgänge.• undvik alla typer av aktiviteter som…

Öppet hus

Torsdag den 29.e oktober anordna vi öppet hus med hästpyssel och prova-på ridning. Vi hade förmånen att få 8 barn och 3 vuxna som pysslade om Russin, Zack och Baloo. Ponnysarna skötte sig exemplariskt och Russin fick sig en snygg frisyr! Sedan var det 11 barn och en mamma som provade att rida på Russin…

Välkommen till vår nya hemsida!

Under styrelsemöte den 25 oktober fattades det ett beslut om att en ny hemsida till ridklubben skulle skapas. Här har vi nu resultatet! 🙂 Det finns säkert en del som fortfarande fattas, och som är under uppbyggnad. Så surfa gärna runt lite, se om det är någonting ni saknar eller som ni tänker borde vara…